7.5.2023 TJ Sokol Újezd u Brna – TJ Rožnov pod Radhoštěm (st. dorci)

Autor: Pavel Víška <(at)>, Téma: D - dorostenci starší, Vydáno dne: 24. 05. 2023

7.5.2023 TJ Sokol Újezd u Brna – TJ Rožnov pod Radhoštěm (st. dorci) 20230507 st. dorci vs. TJ Rožnov pod Radhoštěm - foto TJ Sokol Újezd u Brna – TJ Rožnov pod Radhoštěm 29:26 (12:9)


Jsme první nebo druzí?

     Poslední zápas našich starších dorostenců proti Rožnovu měl elektrizující náboj. Šlo o první místo v celkové tabulce pro náš domácí tým a tím pádem i o právo zahrát si případnou baráž o postup do I. ligy. V tomto přesvědčení jsme žili již několik týdnů před tímto zápasem. Avšak svazová pravidla jsou v otázce celkového umístění při rovnosti bodů a i dalších pomocných kritérií nejednoznačná a budeme si tedy muset počkat na verdikt svazu, který do této zamotané situace vnese jasno v nejbližších dnech. Ale abychom z toho nedělali velkou kovbojku, buďme k sobě upřímní... Tak jako jsme týdny dopředu věděli o co se bude hrát, tak stejně tak už týdny dopředu jsme věděli, že i v případě, že když vybojujeme první místo, tak do baráže o I. ligu nakonec nepůjdeme a to z několika důvodů. Příští sezónu totiž Újezd nebude mít dostatek hráčů na to, aby vůbec sestavil konkurenceschopný mančaft a to ani pro II. ligu a vytvoření případného zázemí pro I. ligu by bylo velice nákladné, stejně tak jako nutnost „sehnat“ další kvalitní hráče. Navíc jádro našeho současného týmu už I. ligu hraje za SKKP Brno, tudíž tito by pro tuto stejnou soutěž byli nepoužitelní. Zkrátka a dobře, ambice menších klubů to mají v házené hodně složité, větší počet věkově blízkých hráčů se jen výjimečně u házené dlouhodobě udrží a kooperovat s okolními kluby je sice možné, avšak vyjednat oboustranně výhodné dohody o „zapůjčení“ hráčů je slušně řečeno komplikované.

    I přes neradostný první odstavec, ale šlo přece jen o boj o první místo! Vždyť kolikrát za hráčskou kariéru se můžete honosit titulem „MISTR LIGY“? A proto se k tomuto zápasu upínalo tolik očekávání, nadějí a pozornosti. Vždyť naši kluci předvedli v sezóně parádní hru a výkony, takže případné první místo by bylo korunovací jejich celoročního úsilí. K samotnému zápasu jsme nastoupili ve 13 lidech, avšak bylo to jen z taktických důvodů, abychom soupeři ještě před zápasem nedopřáli pocit převahy. Hned 4 naši hráči se sice do dresu převlékli, avšak již týdny předem bylo jasné, že do zápasu nezasáhnou z důvodu zranění – Matěj Kachlík – kotník, Dominik Absolon a Luba Řoutil – koleno, Petr Máca – rameno. Kluci alespoň chtěli být na lavičce a užít si atmosféru tohoto zápasu. Třeba Matěj v dresu a s nohou v sádře a berlemi působil na soupeře jistě velmi zmatečným dojmem a alespoň zaměstnal hlavy protihráčů, kteří si museli klást spoustu otázek 😊.

    Zápas jsme začali vyloženě špatně a nešťastně, postupně prohráváme v 9. minutě 0:4 a svůj vůbec první gól dáváme až v minutě desáté! Naprosto šokující pasáž zápasu, jakou jsme letos snad nezažili. V 17. minutě prohráváme už 4:9, ale pak už začíná naše trpělivá stíhací jízda za obratem a poločas už končíme v našem vedení 12:9! Jak patrno, pasáž mezi 17. až 30 minutou jsme vyhráli 8:0! Byl to megakoncert našeho gólmana Lukáše Rittera, ale zároveň i koncert obrany a útoku. Prostě famózních 13 minut, po kterých se zdálo, že Rožnov musí být na kolenou, ale zdaleka to tak nakonec nebylo.

    Hned ve 34. minutě druhé půle bylo srovnáno na 13:13 a zápas začal na novo. Remízové stavy 16:16, 19:19 a 21:21 byly až do 48. minuty. Posledních 12 minut jsme však konečně soupeři utekli o pár gólů, aby v minutě 60. s posledním hvizdem rozhodčího svítilo na tabuli skóre 29:26 pro nás. Následovali bouřlivé oslavy našich kluků, posílené o fakt, že žili v dobré víře, že jsou první v tabulce. Oslavné tanečky ve středu hřiště, bojový pokřik Hadydy-pop, hadydy-pop hadyadydy-pop-pop-pop a děkovačka početně zaplněné tribuně za celoroční podporu.

    V zápasu samotném bylo k vidění spoustu zajímavých situací, ze kterých bylo poznat, že rivalita mezi hráči je obrovská, vždyť někteří se potkávají i v zápasech I. ligy a tak si mají, co oplácet a vracet. Například gólman hostů (jinak hrající za Frýdek-Místek) se snažil psychicky deptat naše střelce sedmiček tím, že jim chodil před exekucí samotnou osobně předávat míč z ruky do ruky a přitom jim něco vždy „šeptal do ouška“. O obsahu tohoto sdělení lze samozřejmě spekulovat, avšak úmysl byl jasný – naše hráče před střelbou rozhodit. Občas se mu to povedlo, ale většinou ne. O to větší radost pak naši úspěšní střelci projevolali a různými vítěznými gesty a řevem mu toto opláceli. Jestli lze toto považovat za nesportovní chování, je otázkou, avšak v míře přijatelné jde o „koření“ hry, které dodá zápasu náboj. Ale lehce se to může zvrtnout, k čemuž však dnes ale nedošlo, i když to bylo mnohokrát na hraně.

    Co říci závěrem? Hoši děkujeme, byla to nádherná celoroční jízda, kdy jste si mnohokrát sáhli až na úplné dno sil (některé zápasy jsme odehráli jen v 7 lidech, zde musím připomenout třeba prohru o 2 branky právě ve Velkém Meziříčí). Nikdy, ani v již „ztracených“ zápasech, jste nerezignovali a nakonec jste i v těchto dokázali povstat z popela jako ti bájní Fénixové. Není žádným tajemstvím, že mnozí naši fanoušci dávali přednost vašim domácím zápasům, před zápasy našich mužů, zkrátka získali jste si jejich srdce a to je nejvíc! Jistli vás svaz házené nakonec nechá na prvním nebo druhém místě, to není vůbec důležité. Daleko důležitější než dosažení cíle je cesta, po které jste celou tuto sezónu šli a za tuto cestu si zasloužíte maximální ocenění a uznání. A tu samou porci uznání a ocenění si zaslouží i trenérské duo Aleš Flajšinger a Michal Gajda, kteří dovedli kluky od přípravky až do staršího dorostu a dokázali tak vychovat početnou a silnou generaci hráčů, která bude tvořit základ našeho týmu mužů.

    A co bude tedy s naším starším dorostem v příští sezóně? Možná to bude znít divně, ale starší dorost mít nebudeme, protože budeme mít málo hráčů (ročníky 2005 a 2006). Nejde ale opět o žádnou tragédii, většina kluků už bude hrát za muže, za které už ostatně nastupovali i v této sezóně.
Svazové přehledy

20230507 st. dorci vs. TJ Rožnov pod Radhoštěm20230507 st. dorci vs. TJ Rožnov pod Radhoštěm - tabFacebookové komenty